وزیر مسکن و شهرسازی با اعلام تازه ترین گزارش ها از رونق ساخت و ساز مسکن که از رشد ۵۷ درصدی پروانه ساختمانی در کل کشور حکایت دارد، تاکید کرد که….

مسکن سال 90هم گران نمی‌شود

 

وزیر مسکن و شهرسازی با اعلام تازه ترین گزارش ها از رونق ساخت و ساز مسکن که از رشد ۵۷ درصدی پروانه ساختمانی در کل کشور حکایت دارد، تاکید کرد که با برنامه ریزیهای انجام شده برای تامین مسکن، قیمتها هم‌اکنون از ثبات لازم برخوردار است.

علی نیکزاد در گفتگو با مهر گفت: در ۸ ماهه ابتدای امسال تعداد صدور پروانه های ساختمانی در تهران از ۴۳ هزار و ۹۸۸ مورد به ۷۸ هزار و ۴۵۱ مورد افزایش یافته که بیانگر رشد ۸۷ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل است.

وی یادآور شد: آمار ۷ ماهه ابتدای امسال نشان می دهد که برای ۳۹۷ هزار واحد مسکونی پروانه ساختمانی صادر شده است که نسبت به ۲۴۶ هزار واحد سال ۸۸ ، رشد ۵۷ درصدی را نشان می دهد. نیکزاد افزود: رشد ساخت و سازها در حالی افزایش یافته است که شاهد افزایش قیمت مسکن و زمین نیستیم.

وی با انتقاد از کارشناسانی که مسکن در کشور را “راکد” می دانند، گفت: آمار صدور پروانه ساختمانی در کشور بیانگر رشد ساخت وساز است.

وزیر مسکن وشهرسازی افزود: برخی از رسانه ها اعلام کردند که ساخت وساز مسکن در کشور در متراژ ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع انجام می شود، این درحالی است که تنها در پرند ۷۰ هزار واحد مسکونی پی ریزی شده است که اگر هر واحد، ۱۰۰ متر مربع هم در نظر گرفته شود در نهایت ۷۰ میلیون متر مربع جمع مساحت آن می شود.و

وی ادامه داد: در شهرهای مجلسی، بهارستان و فولاد شهر و دیگر شهرهای استان اصفهان پی سازی ۷۵ هزار واحد مسکونی انجام شده که متراژ این واحدها بدون احتساب بافت های فرسوده ۷۵ میلیون متر مربع است.

تعاونی های مسکن مهر در تامین آورده مشکل دارند
وی درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر مشکل مشاعات، مراکز تفریحی و امکانات مسکن مهر در شهرستانها گفت: تعاونی‌های مسکن مهر در تامین آورده کافی برای ساخت امکاناتی مانند پارکینگ با مشکل روبرو هستند، در غیر این صورت وزارت مسکن محدودیتی برای ساخت پارکینگ ندارد، ضمن آنکه برنامه آنها ساخت پارکینگ در فضای آزاد است.

نیکزاد با بیان اینکه علت موفقیت مسکن مهر توجه به علایق، فرهنگ و سنتها است، افزود: وزارت مسکن در ساخت واحدهای مسکونی تمامی شرایط بومی هر شهر را درنظر می گیرد و از پیشنهادات تعاونی‌ها در این خصوص استقبال می کند همچنین اختیارات لازم به استانداران داده شده است که در شورای مسکن استان دراین باره تصمیم بگیرند.

نیکزاد در خصوص قیمت مسکن در سال آینده افزود: در سالجاری یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شده که یک میلیون واحد در شهرها، ۶۰۰ هزار واحد در روستاها و ۱۰۰ هزار واحد در بافت های فرسوده احداث شده است.

وزیر مسکن و شهرسازی افزود: همچنین برنامه وزارت مسکن برای سال آینده این است که با اختصاص تسهیلات مسکن مهر، خودمالکین واجد شرایط به نوسازی واحدهای خود تشویق شوند. وی تصریح کرد: با برنامه ریزیهای انجام شده برای تامین مسکن، سال آینده هم مسکن گران نمی شود.